NVIDIA GB200 Grace Blackwell Süperçip Tanıtıldı

NVIDIA, Grace CPU’nun yanı sıra yepyeni Blackwell B200 GPU’larını içeren en yeni DGX ve Süperçip platformlarını duyurdu. NVIDIA GB200 Grace Blackwell Süperçip, iki NVIDIA B200 Tensor Core GPU’yu 900 GB/sn ultra düşük güçlü NVLink çipten çipe bağlantı üzerinden NVIDIA Grace CPU’ya bağlıyor.

En yüksek yapay zeka performansı için GB200 destekli sistemler, 800 Gb/s’ye varan hızlarda gelişmiş ağ iletişimi sağlayan NVIDIA Quantum-X800 InfiniBand ve Spectrum X800 Ethernet platformlarına bağlanabiliyor.

GB200, en yoğun bilgi işlem yükleri için çok düğümlü, sıvı soğutmalı, raf ölçekli bir sistem olan NVIDIA GB200 NVL72’nin önemli bir bileşen. Beşinci nesil NVLink ile birbirine bağlanan 72 Blackwell GPU ve 36 Grace CPU içeren 36 Grace Blackwell Süperçipini birleştiriyor. Ayrıca GB200 NVL72, hiper ölçekli yapay zeka bulutlarında bulut ağı hızlandırmayı, şekillendirilebilir depolamayı, sıfır güven güvenliğini ve GPU bilgi işlem esnekliğini etkinleştirmek için NVIDIA BlueField-3 veri işleme birimlerini içeriyor. GB200 NVL72, LLM çıkarım iş yükleri için aynı sayıdaki NVIDIA H100 Tensor Core GPU’lara kıyasla 30 kata kadar performans artışı sağlar ve maliyet ile enerji tüketimini 25 kata kadar azaltıyor.

Platform, 1,4 exaflop yapay zeka performansı ve 30 TB hızlı belleğe sahip tek bir GPU görevi görüyor ve en yeni DGX SuperPOD için bir yapı taşı oluşturuyor.

NVIDIA, x86 tabanlı üretken yapay zeka platformlarını desteklemek için sekiz B200 GPU’yu NVLink aracılığıyla bağlayan bir sunucu anakartı olan HGX B200’ü sunuyor. HGX B200, NVIDIA Quantum-2 InfiniBand ve Spectrum-X Ethernet ağ platformları aracılığıyla 400 Gb/s’ye kadar ağ oluşturma hızlarını destekliyor.

Performans açısından GB200 Grace Blackwell Superchip platformu, H200 Grace Hopper platformuna göre yapay zeka performansında 30 kat artış sunacak. NVIDIA Blackwell GB200 bu yılın sonlarında DGX Cloud’da mevcut olacak; Dell, Cisco, HPE, Lenovo, Supermicro, Aivres, ASRock Rack, ASUS, Eviden, Foxconn, Gigabyte, Inventec, Pegatron, QCT, Wistron, Wiwynn gibi önde gelen OEM’ler ise & ZT Systems ayrıca ilerleyen süreçte kendi çözümlerini de sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x