Hamas lideri Haniye: Gazze’nin yönetiminde tek olmak konusunda ısrarcı değiliz

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından AA’ya açıklamalarda bulundu. Haniye, Gazze’nin Filistinliler tarafından yönetileceğini belirterek, “Hamas, Gazze’nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze’nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz” dedi.

Gazze’nin idaresiyle ilgili bazı alternatifler ortaya atıldığını ancak bunların başarı elde etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Haniye, şöyle devam etti:

“Gazze Filistinliler tarafından yönetilir. Hamas, Gazze’nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze’nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz. Bunlar ulusal meselelerdir. Gazze’de, Batı Şeria’da veya her ikisinde de Filistin’in durumunu ne işgalcilerin ne de başkasının düzenlemesine izin vermeyeceği.”

‘İÇ SİYASETİN DÜZENLENMESİ İÇİN 2 AŞAMALI ÇAĞRI YAPTIK’

Haniye, “Filistin iç siyasetinin düzenlenmesi için 2 aşamalı bir çağrı yaptık. Bunun ilk aşaması Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) tüm Filistinli grupları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinden oluşuyor. İkinci aşama ise Gazze’nin imarı ile Batı Şeria ve Gazze’deki kurumların tek çatı altında birleştirilmesini üstlenecek, devlet başkanlığı, yasama ve ulusal konsey seçimlerinin yapılmasını sağlayacak ulusal hükümetin kurulmasıdır” diye konuştu.

Gazze’nin Filistin’in ulusal bir parçası olduğunu söyleyen Haniye, Gazze ve Batı Şeria’yı kapsayan ulusal uzlaşı hükümetinin, savaştan sonra Gazze’yi de yönetmesini beklediklerine işaret etti.

‘TALEPLERİMİZİ ERDOĞAN’A İLETTİK’

Türkiye ziyaretinin Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi ve seçkin ilişkiler bağlamında gerçekleştiğini kaydeden Haniye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanının katılımıyla yaklaşık 2 saat süren önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Haniye toplantıda, başta İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkının, yedi aydan bu yana yaşadıklarıyla ilgili kapsamlı bir açıklama yaptıklarını, özellikle Filistin halkına karşı yürütülen soykırım, ateşkese varmak için devam eden müzakereler ve Hamas ile direniş gruplarının “Gazze’de kalıcı ateşkes, İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamından çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi, yeniden imar, ablukanın kaldırılması ve bir takas anlaşmasına varılması” yönündeki taleplerinde ısrarcı olduğunu Erdoğan’a ilettiklerini söyledi.

Hamas’ın müzakerelerde esneklik gösterirken İsrail’in uzlaşmaz bir tavır takındığını kaydeden Haniye, müzakerelerin aksamasının ve başarısızlığının sorumluluğunun bu uzlaşmaz tavır olduğunu dile getirdi.

Haniye, toplantıda, Türkiye’nin, Gazze’ye yönelik saldırıyı durdurmak için bölgesel ve uluslararası düzeyde yürüttüğü siyasi ve diplomatik çalışmalar, Refah Kapısı üzerinden Gazze’ye gönderdiği yardımlar ve Türkiye’nin son dönemde İsrail’le ticaret konusunda aldığı kararlarla ilgili de bilgi aldıklarını kaydetti.

Haniye, toplantıda ayrıca, İsrail’de yaklaşmakta olan Hamursuz Bayramı münasebetiyle Mescid-i Aksa’yı bekleyen tehlikeyi, Batı Şeria, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı.

‘ÇOCUKLARIM FİLİSTİN HALKININ BİR PARÇASIDIR, BEDEL ÖDEMEDE EŞİTİZ’

Oğullarının ve torunlarının hayatını kaybettiği saldırıya da değinen Haniye, bunun üç noktayı yansıttığını söyledi:

“Bunların başında düşmanın 7 ay boyunca askeri hedeflerine ulaşamaması, sivilleri, binlerce çocuğu, kadını ve yaşlıyı öldürmekten başka başarı elde edememesi geliyor. Dolayısıyla 3 oğlumun ve 5 torunumun katledildiği bayramda gerçekleştirilen katliam da bu kapsamda yer alıyor ve düşmanın başarısızlığını vurguluyor. İkinci boyutu da evime, evlatlarıma, torunlarıma kadar uzanan böyle bir katliamın, devam eden müzakerelerde taviz vermeleri konusunda hareketin lideri ve yönetimi üzerinde baskı oluşturacağını sanmaları ki bu yanıltıcıdır. Üçüncü olarak da oğullarım, Filistin halkının bir parçasıdır ve durumları Filistin halkının durumuyla aynıdır. İlk andan itibaren oğullarımın kanının Gazze’deki, Batı Şeria’daki, her yerdeki Filistin halkının evlatlarından daha değerli olmadığını söyledim.”

Ayrıca Gazze, Batı Şeria veya yurt dışındaki bütün şehitlerin kendisinin evladı olduğuna işaret eden Haniye, “Bu nedenle haklarda, yükümlülüklerde ve bedel ödemede eşitiz. Bunları metanet, kararlılık ve sarsılmaz irade ile kabul ediyoruz. Bedeli ne olursa olsun ve ne kadar fedakarlık gerekirse gereksin bu yolda ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ABD’NİN REFAH’A İLİŞKİN TUTUMU ALDATICI’

İsrail’in Refah tehditlerine ilişkin Haniye, “Refah’a gelince Siyonist düşmanın (İsrail), Gazze’nin her noktasını, her yerini, her kasabasını, her şehrini işgal etme kararı aldığı çok açık, özellikle aylardır Refah konusunda bunu konuşuyorlar” ifadelerini kullandı.

Haniye, ABD’nin İsrail’in Refah saldırısına ilişkin tutumunun aldatıcı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“ABD’nin tutumu, sivillerin zarar görmesini istemediğini söylese de aldatıcıdır, bu bir yanıltma operasyonudur. Gazze’de öldürülen tüm siviller, binlerce, on binlerce şehit ABD silahlarıyla, ABD roketleriyle, ABD’nin siyasi koruması altında öldürüldüler. ABD’nin BMGK’de ateşkes kararını veto etmesi ne anlama geliyor? Bu, ABD’nin Gazze’ye yönelik katliamların ve cinayetlerin sürdürülmesine tam koruma sağlaması, şemsiyesi altına alması anlamına geliyor. ABD’nin dün, Filistin Devleti’nin BM’ye tam üye olmasını veto etmesi neyi ifade ediyor? Bu, ABD’nin, İsrail’in tutumunu benimsediğini ve Filistin halkının haklarına karşı çıktığını ifade ediyor. Bu yüzden biz, bu tuzağa, ABD’liler ile İsrailliler arasındaki sözde vazife değişimi tuzağına düşmedik.”

‘REFAH’A SALDIRI FİLİSTİN HALKINA KARŞI BÜYÜK BİR KATLİAMA YOL AÇAR’

Siyasi Büro Başkanı Haniye, “Refah girilmemesi için uyarıda bulunuyoruz çünkü bu Filistin halkına karşı büyük bir katliama yol açabilir. Tüm kardeş ülkelere, Mısır’daki, Türkiye’deki kardeşlerimize, arabulucu olarak Katar’daki kardeşlerimize ve Avrupa ülkelerine, hem (İsrail) saldırganlığı dizginlemek ve Refah’a girilmesine engel olmak için hem de Gazze Şeridi’nden (İsrail ordusunun) tamamen çekilmesi ve Gazze’ye yönelik saldırıların sona ermesi için harekete geçme çağrısında bulunuyorum” şeklinde konuştu.

Haniye, Filistin halkının direnişine vurgu yaparak, “Ancak, eğer Siyonist düşman Refah’a giderse Filistin halkımız da beyaz bayrak kaldırmayacaktır. Refah’taki direnişçiler de kendilerini savunmaya ve halkına yönelik saldırılara karşı koymaya hazırdır.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL İLE MÜZAKERELER

Başından beri Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulmasını istediklerini ve bunun öncelikleri olduğunu kaydeden Haniye, “Biz bu nedenle müzakerede bulunmayı kabul ettik ancak bu müzakereleri ‘kalıcı bir ateşkes, askerlerin tamamen geri çekilmesi ve yerinden edilenlerin geri dönmesi ve esir takası anlaşmasıyla’ sonuçlanması şartıyla kabul ettik” dedi.

İsrail’in, şu ana kadar yapılan tüm oturumlara ve arabulucular aracılığıyla sunulan onlarca belgeye rağmen Gazze’de ateşkesi kabul etmediğini vurgulayan Haniye, “Onun tek isteği, esirleri geri almak ve sonrasında Gazze’deki savaşı yeniden başlatmak ve bunun olması mümkün değil. İsrail ordusunun Gazze’den tamamen çekilmesi gerekiyor. Yerinden edilenlerin Gazze’nin kuzeyine dönmesini de istemiyor. Sınırlı sayıda ve kademeli olarak geri dönüşü kabul ediyor. Bu da yapılamaz. 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Gazze’den 14 bine yakın Filistinliyi tutukladığı bir dönemde, takas konusunda çok basit rakamlar ortaya koyuyor. Anlaşmaya varılmasını engelleyen İsrail ve onun görüşünü benimseyen ve hiç bir şekilde baskı uygulamayan ABD’dir. İsrail, bu talepleri kabul ettiği anda biz de mutlaka anlaşmayı imzalamaya hazır olacağız” diye konuştu.

‘5 AYDIR GAZZE’YE HİÇBİR ŞEY GİRMİYOR’

Haniye, İsrail’in, 7 Ekim’den bu yana, önce Gazze’ye havadan yoğun bir şekilde saldırdığını, ardından karadan girdiğini, üçüncü aşama olarak da seçerek öldürmeye dayalı bir strateji benimsediğini, aynı zamanda askeri ve insani abluka uyguladığını; hastaneleri, okulları, altyapıyı, fırınları, eczaneleri, fabrikaları yok ettiğini dile getirdi.

“Haniye, 5 ayı aşkın bir süre Gazze’ye hiç bir şey girmedi. Halkın iradesini kırmak ve kuzeyden güneye göç etmeleri için baskı yapmak amacıyla açlık silah olarak kullanıldı. Gerek şehit ve yaralı sayısı , gerekse enkaz altında kalanlar açısından çok zor bir durum söz konusu. Enkaz altında binlerce şehit var. Her gün yeni toplu mezarlar keşfediyoruz. İşkenceler, idamlar, cezaevlerinde işlenen suçlar… İsrail, Birleşmiş Milletler’in ve UNRWA’nın bile çalışmasına izin vermiyor, UNRWA’yı kapatmak istiyor” dedi.

Anlaşmaya varmak için Gazze’ye günde en az 500 tırın girmesi, hastanelerin, fırınların, altyapının, barınma merkezlerinin yeniden inşasının şart olduğunu kaydeden Haniye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı toplantıda bu konuları görüştüklerini dile getirdi.

‘İSRAİL, SADECE GAZZE’YE ODAKLANMAK İSTİYORDU AMA BAŞARAMADI’

Gazze’deki direnişin halen istikrarlı ve kararlı mücadelesinden de bahseden Haniye, şunları kaydetti:

“Savaşın her alanında işgale karşı direniş, savunma planları ve saldırı planları ile çeşitli şekillerde mücadele etmektir. (Direnişin) saha koşulları ve güvenlik gelişmeleriyle baş etme yeteneği yüksektir. Bu direniş, Allah’tan sonra halkımızın ve Gazze’deki bu halkın sinesinden aldığı güçlü ve boyun eğmez bir iradesi olduğunu kanıtlamıştır.”

Haniye, “Siyonist düşman savaşında Gazze Şeridi’ne odaklanmak istiyordu. Ama Filistin’deki direniş grupları ile bu mücadelenin ve savaşın bir parçası haline gelen Lübnan’daki direniş güçleri arasındaki bu kaynaşma sayesinde bunu başaramadı. Nitekim Lübnan’ın güneyinde, işgal devleti İsrail ile Lübnan’daki İslami direniş (Hizbullah) ve Filistin direniş grupları arasında da neredeyse benzer bir savaş yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Aynı şekilde Yemen’in de Kızıldeniz’de İsrail’e giden gemilere yönelik ciddi bir baskı oluşturduğunu kaydeden Haniye, “Bunun İsrail ekonomisine ve onunla iş yapan şirketlerin ve gemilerin ekonomisine öyle ya da böyle çok net etkileri oluyor” dedi.

İran ile İsrail arasındaki saldırılara da değinen Haniye, çatışmanın Lübnan, Irak, Yemen ve Suriye’ye, ardından İran’a sıçradığını ve bölgede gittikçe yayıldığını, tüm bunların İsrail’in Gazze’deki saldırılarına ve soykırımına devam etmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Haniye, Gazze’ye saldırılar sona erince söz konusu diğer bölgelerde de sükunetin hakim olacağını öngördüğüne işaret etti.

İsrail’in Suriye’deki İran büyükelçiliğine saldırısı sonrası yaşanan gelişmelerden İsrail’i sorumlu tutan Haniye, şunları kaydetti:

“Herkes, İran’ın egemenliğini doğrudan etkileyen bu saldırı karşısında sessiz kalmayacağını tahmin ediyordu. Bu durum, işgalci İsrail’in, İran’ın daha önce gündeme getirdiği ‘stratejik sabır’ siyasetini belki anladığını belki de yanlış anladığını gösteriyor. Herkes, İran’ın bir karşılık vermesini bekliyordu. Ancak bu karşılık ve onun hacminin, boyutunun, kapsamının nasıl olacağı İran’a kalmış bir durum.”

‘NETANYAHU SAVAŞI BİTİRMEK İSTEMİYOR’

İran-İsrail gerilimine ilişkin Haniye, “Tüm bunlar iki şeye işaret ediyor. Netanyahu Gazze’deki savaşı bitirmek istemiyor aksine bölgesel bir savaş olması için çerçevesini genişletmek istiyor. Aynı şekilde ABD’lilerin de herhangi bir cephede özellikle İran’a karşı savaşın bir parçası veya İsrail’e hizmet eden askeri kanat olmalarını istiyor” yorumunu yaptı.

Haniye, “Bu gerginliğin ve bölgesel kızışmanın sorumlusu, halkımızın haklarını inkar etmeyi, halkımıza, kutsallarımıza başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere, Müslümanların ve Hıristiyanların kutsallarına saldırmayı sürdüren, Gazze’de soykırım savaşını devam ettiren (İsrail) Siyonist düşmandır” dedi.

‘İSRAİL’İN KATLİAMLARI CEZASIZ KALIYOR’

Güney Afrika’nın, Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail aleyhine dava açmasına değinen Haniye, “İsrail aleyhine dava açan ve Nekbe’den bu yana ilk kez işgal devletini ve işgalci liderleri Adalet Divanı’na getiren Güney Afrika’ya selam göndermek istiyorum. Bunu çok önemli bir adım olarak görüyoruz. UAD’nin Gazze’deki katliamın durması, Gazze’ye gerekli insani yardımların girişinin sağlanması ve İsrailli yetkililerin, Filistin halkına karşı savaş suçlusu, Holokost suçlusu ve katliam suçlusu olarak adaletin önüne çıkması ve cezasız kalmamaları için adımlarına devam etmesi gerekli.” diye konuştu.

Haniye, “İsrail yıllardır katliamlar yapıyor ve katliamları cezasız kalıyor. Bu vahşi katliamlar, suçlar ve suikastlar karşısında bu sefer İsrail cezasız kalmamalı” ifadelerini kullandı.

Gazze konusunda medyanın tutumunu değerlendiren Haniye, Türk, Arap ve global medyada Gazze’de yaşananlar konusunda iyi bir ilgi ve destek olduğunu söyledi. Haniye, İsrail’in büyük bir medya karartması uyguladığına, Gazze’de işlediği suçlar ve vahşetin boyutu dünya kamuoyunda gözler önüne serilmesin diye bölgeye yabancı basın mensuplarının girişini engellediğine dikkati çekti.

Haniye, Türk medyasına ve Türkiye dışındaki basına İsrail’in suçlarını gözler önüne sermeyi sürdürme, Gazze’de yaşanan insani dramın boyutlarını aktarma ve İsrail’in medya karartmasını kırma çağrısında bulundu.

Haniye, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildiği İstanbul’daki görüşmenin ardından AA’ya özel açıklamalarda bulunarak, 7 Ekim’den bu yana ilk kez bir uluslararası basın kuruluşuna konuştuğunu söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x